Asud AS MERKO EHITUS kontserni kodulehel group.merko.ee

Kultuur ja kunstipärand

Kultuurivaldkonnas väärtustame kunstipärandit ning toetame erinevate kultuuride ja kunstide tutvustamise võimaluste loomist. Toetame ka arhitektuurivaldkonda, kuna teeme igapäevast tihedat koostööd arhitektidega ühise eesmärgi nimel – luua ja rajada funktsionaalseid ja kestvaid arhitektuuriteoseid. 

EESTI ARHITEKTIDE LIIT

Arhitektuurivaldkonnas toetasime aastatel 2015 ja 2016 Eesti Arhitektide Liitu, kes andis välja arhitekti aastapreemiat, et tunnustada üht silmapaistvat arhitektuuriteost ning selle autorit. 5000-eurose laureaadipreemia pani välja AS Merko Ehitus. Eesmärgiga tagada, et võidutöö ei oleks erakordne mitte üksnes Eesti kultuuriruumi kontekstis, vaid paistaks eriline ja uuenduslik ka rahvusvahelisele vaatajale, hindas konkursitöid rahvusvaheline žürii.

2015. aastal pälvis Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia Peeter Pere eramu ja abihoonete projekteerimise eest Tartumaal. Laureaaditiitli otsuse langetas Soome üks tunnustatumaid arhitekte Rainer Mahlamäki, Finland Prize laureaat ning tänavuse Alvar Aalto arhitektuurikonkursi žürii liige. Mahlamäki kinnitusel moodustas Peeter Pere kavandatud võidutöö julge, eelarvamustevaba ja ettepoole vaatav arhitektuur, väljakutseid pakkuv ehitustehnoloogia, õnnestunud lõpptulemus ning paljud meeldivad üksikasjad üheskoos praktiliselt veatu arhitektuuriteose.

2016. aastal pälvis Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia Pärnu rannastaadioni hoone. Projekti autorid on Jan Skolimo wski ja Peeter Loo (KAMP Arhitektid), lisaks andis panuse Anton Andres. Otsuse EALi aastapreemia osas langetas sõltumatu, kõrgelt tunnustatud Hispaania arhitekt Fuensanta Nieto. „Pärnu rannastaadioni tugevuseks on selge ja jõuline vorm, kus arhitektuur ja konstruktsioon moodustavad lahutamatu terviku. See on arhitektuur, kus esteetika kasvab otseselt välja funktsioonist,“ märkis Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov.

EESTI KUNSTIMUUSEUM ja niguliste muuseum

Merko toetas 2001. aastal avatud Niguliste Hõbedakambrit, kus on väljas kõige vanem ja väärtuslikum osa Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogust. Endises käärkambris asuv ekspositsioon jaguneb kolmeks: Niguliste kiriku hõbe, Tallinna Mustpeade Vennaskonna ning gildide-tsunftide (Kanuti Gildi, Toomgildi, Kaupmeeste Suurgildi) hõbe. Vaid üksikutes Euroopa linnades on säilinud nii palju gildide ja vennaskondade hõbedat kui Tallinnas.

hobedakamber 600

Merko ja Eesti Kunstimuuseumi vaheline veelgi tihedam koostöö sai alguse KUMU kunstimuuseumi unikaalse hoone ehitusest aastal 2005. 2007. aastal toetasime „Joan Miro` maastikud” näituse korraldamist, 2008 andsime oma panuse Kadrioru kunstimuuseumi arengusse. 2009. aasta toetus oli suunatud Kadriorg 290 juubeliürituste korraldamiseks. 2010. aasta sügisel tähistas Kadrioru kunstimuuseum oma 10. juubelit, mille puhul ilmus Merko toetusel küllusliku pildimaterjaliga raamat „Kadriorg. Loss ja tema lugu”.

2010-2013 aitasime rahastada esimese prioriteedina kunstiajaloo intrigeerivamate meistrite sekka kuuluva Hieronymos Boschi (u 1450-1516) tööks peetava „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine” restaureerimist. 2013. aastal toetasime näitust “Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil“. Tegemist on esimese kunstisündmusega, mis toob kokku Eestis ja Lätis 18.–19. sajandil loodud ja kogutud ajaloopildid.

2014-2016 toetasime Niguliste muuseumi suurprojekti “Rode altar lähivaates”, mis keskendub Niguliste kiriku peaaltarile tellitud suurejoonelise hiliskeskaegse kappaltari konserveerimisele. Tegemist on ühe uhkema ja paremini säilinud hiliskeskaegse Põhja-Saksa altariretaabliga kogu Euroopas, mis jõudis Tallinnasse 1481. aastal ning mis on asunud oma asukohal üle 500 aasta. Avatuna üle 6 meetri laia ning ligi 3,5 meetrit kõrge kappaltari konserveerimistöid saab jälgida ka muuseumis kohapeal.
Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt on pälvinud mitu olulist tunnustust. Kultuuriministeeriumi juures tegutsev Muuseuminõukogu tunnistas „Rode altar lähivaates“ projekti 2016. aasta parimaks teadusürituseks.

Rode

itaalia ooperigala 

2014. aastal täitus Eestil 10 aastat Euroopa Liidu liikmena ning juulikuus sai Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks Itaalia. Merko toetas Itaalia Saatkonna korraldatud galakontserti ning tähtpäevale pühendatud raamatu väljaandmist.

Estonia kontsertsaalis toimunud ooperigalal esinesid solistid Itaalia ühest mõjukamast ooperimajast, Bergamo Donizetti teatrist ning neid saatis Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Anu Tali juhtimisel. Kontserdikava pakkus Donizetti, Puccini ja Verdi maailmakuulsat muusikaloomingut.

Raamat sisaldab ühena vähestest eestikeelset põhjalikku ülevaadet Donizetti elust ja tegevusest ning tema ooperitest, Itaalia ooperi ajaloost, juhtivatest ooperimajadest ning ooperifestivalidest.

Itaalia kontsert 600

 

VARASEMAD PROJEKTID

Aastatel 2005-2013 toetasime Eesti Muusikanõukogu muusikapreemiate väljaandmist, mille eesmärk on tunnustada muusikuid või muusikainstitutsioone, kelle tegevus on kaasa aidanud eesti muusika arengule. Hooaegadel 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011 olime  Draamateatri pikaajaline toetaja, aidates teatril areneda rahvusteatrina.

Merko on toetanud Eesti Arhitektide Liidu poolt DVD duubelkogumiku „MAJA: Eesti arhitektuuri paremik 2006 ja 2007″ väljaandmist. Filmile jäädvustati 2006. ja 2007. aasta parimad eesti uusehitised. Muuhulgas on head eesti arhitektuuri esindama valitud ka Merko ehitatud Viimsi Keskkool (arhitektid Raul Järg, Priit Pent, Eero Endjärv, Illimar Truverk), Tallinnas Jõe tn 4A asuv büroohoone (arhitekt Urmas Lõoke) ja Tallink Spa & Conference Hotel (arhitektid Ülar Mark, Indrek Tiigi).

TOETUSPROJEKTID LÄTIS

Lätis on SIA Merks aastaid toetanud Läti Ehitusinseneride Liidu poolt korraldatavat iga-aastast konkurssi Ehitussektori Auhind, kus tunnustatakse Läti parimaid ehitusinsenere. Tegemist on valdkonna prestiižseima konkursi ja tunnustusega, millesse meil on ehitusettevõttena au anda oma panus.

2014. aastal toetas SIA Merks sümfooniaorkestrit Liepāja Symphony Amber Sound Orchestra, kes andsid oma mitmenädalasel Aasia turneel 11 kontserti. Muu hulgas anti kontserdid Indias Läti Saatkonna avamistseremoonial. Lisaks toetas SIA Merks Valmiera Draamateatri etendust „Vienādas asinis”.