Merko ajalugu

Merko ajalugu

2021

Tööandja brändingu agentuur Instar viis läbi iga-aastase töö-ootuste ja tööandja maine uuringu, mille raames hindas 9000 kõrg- ja kutsekoolide tudengit ning töökogemusega inimest kokku 242 Eesti organisatsiooni atraktiivsust. Merko saavutas tehnikatudengite eelistuste põhjal koostatavas valdkondlikus edetabelis esikoha.

AS Merko Ehitus Eesti omandas 35% osaluse ASis Connecto Eesti ja senine Merko elektriehituse ärivaldkond liitus Connectoga. Ühiselt Connecto kaubamärgi alt tegutsemine võimaldab pakkuda varasemast oluliselt laiemat teenuste valikut – lisaks madal-, kesk- ja kõrgepinge elektrivõrkude projekteerimisele, ehitusele ja hooldusele tegutseb Connecto ka telekommunikatsiooni- ja gaasivõrkude valdkonnas.

Jäneda alajaam pälvib Elektrilevi 2020. aasta parima ehitusobjekti tiitli piirkonna- ja jaotusalajaamade kategoorias. Võidu toonud töö raames ehitati Jänedale täiesti uus alajaam, milles valmis nii Eleringi 110kV osa kui ka Elektrilevi 10kV osa. 

Merko pälvis CV-Online/CV.ee uuringus tootmissektori parimate tööandjate edetabelis seitsmenda koha. Tootmise valdkonna parimate esikümnes oleme ainus ehitus- ja kinnisvaraettevõte. Kord aastas Eesti parimaid tööandjaid kindlaks tegev uuring viidi sel korral läbi 2020. aasta novembrist kuni 2021. aasta jaanuarini. Kokku osales üle-eestilises uuringus 3222 inimest erinevatest vanusegruppidest ja tegevusvaldkondadest. 

2021. aasta algul tegi tööportaal CVKeskus.ee kokkuvõtte viimase kümne aasta jooksul kõige enam töövõtjatele korda läinud ettevõtetest. Merko jõudis Eesti esimese kolmekümne ettevõtte hulka, täpsemalt kohale number 28. Oleme ainuke ehitus- ja kinnisvarasektori tööandja, kes on viimase kümne aasta ihaldusväärseimate tööandjate edetabelis esile tõstetud.

2020

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ning loomeliidud Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit andsid 9. detsembril 2020. aastal välja tänavused arhitektuuripreemiad. Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia hooviruumi kategooria võitjaks kuulutati sel aastal Merko Uus-Veerenni korteriarendusprojekti elamuala sisehoov.

Merko 2020.a. noore õppejõu ja teadlase stipendiumi pälvib inseneriteaduskonna teadustöötaja Simo Ilomets, kelle puhul hinnatakse kõrgelt tema panust kaasaegse ja innovaatilise ehitusfüüsika arendamisse. Inseneriõppe stipendiumiga tunnustatakse ehitiste projekteerimise ja ehitusjuhtimise kolmanda kursuse tudengit ning Merko Lahekalda objekti praktikanti Karl Treialit, kelle positiivne suhtumine, hea suhtlemine, kiire kohanemine ja võime igale probleemile lahendus leida on just see, mida me Merkos väärtustame.

Eesti Ehitusinseneride Liit kuulutab välja konkursi “Aasta noor Ehitusinsener 2020” võitja, kelleks saab AS Merko Ehitus Eesti üldehitusdivisjoni mudelprojekteerimise projektijuht Alan Väli. Antud konkurssi korraldatakse esimest korda. Aunimetuse andmise põhieesmärk on tunnustada nooremate ehitusinseneride tööd ja selle kaudu propageerida ehitusinseneride kutseala.

Kantar Emori iga-aastasest kinnisvarabrändide uuringust selgus, et Merko on jätkuvalt Eesti mainekaim kinnisvaraarendaja. Eesti tuntuimaks ja mainekaimaks kinnisvaraarendajaks tunnistati Merko ka 2019. aasta uuringus.

Tööandja brändingu agentuur Instar viis läbi tööootuste ja tööandja maine uuringu. Üle 6100 kõrg- ja kutsekoolide õppurit ning töökogemusega inimest hindas 228 Eesti organisatsiooni atraktiivsust. Merko saavutas Eesti suuremate ja olulisemate tööandjate koondtabelis 81. ja tehnikaeriala tudengite seas teise koha.

Eesti Elektroenergeetika Seltsi (EEES) poolt korraldatud konkursil „Aasta elektroenergeetik 2020“ kuulutatakse võitjaks Merko elektrivaldkonna projektijuht Steve Sulev, keda tunnustati mitme olulise objekti projekteerimise ja ehituse eduka juhtimise eest.

08. oktoobril kuulutati välja 2020. aasta Eesti konkurentsivõimelisimad ettevõtted. Ehituse valdkonnas kuulutati juba neljateistkümnendat korda kõige konkurentsivõimelisimaks ettevõtteks AS Merko Ehitus.

Kiini 110/20 kV alajaam pälvib Elektrilevi 2019. aasta parima ehitusobjekti tiitli piirkonna- ja jaotusalajaamade kategoorias.

2019

Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu poolt korraldatud konkursi “Aasta ehitusprojekt 2019” võitja tiitli hoonete kategoorias pälvis Maakri Kvartal. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt väljaantava eriauhinnaga “Parim digitaalse innovatsiooni projekt 2019” tunnustati T1 kaubanduskeskuse projekti.

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu (EEEL) poolt korraldatud konkursil “Aasta Ehitaja 2019” kuulutatakse võitjaks AS Merko Ehitus Eesti üldehitusdivisjoni direktori asetäitja Sergei Strigin, kellele toob võidu Tallinki büroohoone ehitustööde edukas juhtimine.

Merko 2019. aasta noore teadlase ja õppejõu stipendiumi pälvib TalTech’i inseneriteaduskonna teadustöötaja Ergo Pikas, kes on õpetanud ja juhendanud nii tudengeid kui ka kogenud insenere, korraldanud täiendkoolitusi ja konverentse, panustanud Eesti ehitussektori arengusse üldiselt. Ta on olnud lõputöö juhendajaks mitmele Merko tänasele töötajale. Inseneriõppe stipendiumiga tunnustasime sel aastal ehitiste projekteerimise ja ehitusjuhtimise V kursuse tudengit Jane Kikojani.

11. oktoobril kuulutati välja 2019. aasta Eesti konkurentsivõimelisimad ettevõtted. Ehituse valdkonnas kuulutati juba kolmeteistkümnendat korda kõige konkurentsivõimelisimaks ettevõtteks AS Merko Ehitus. Lisaks pälvis AS Merko Ehitus konkurentsivõimelisima suurettevõtte tunnustuse, varem on ettevõte antud tunnustuse saanud aastal 2015.

Kantar Emori poolt läbi viidud kinnisvarabrändide uuringust selgus, et Eesti kõige mainekam kinnisvaraarendaja on Merko.

Kaks Merko Ehitus Eesti töötajat pälvisid Eesti Betooniühingu 2019. aasta üliõpilaspreemiad. Mudelprojekteerimise nooreminsener Kerdo Kütt (koos kaasautoriga) sai preemia Tallinna Tehnikakõrgkooli hoonete ehituse eriala lõputöö ning Lõuna-Eesti osakonna nooremobjektijuht Klaid Melnikov Eesti Maaülikooli maaehituse õppekava magistritöö eest. Eesti Betooniühing tunnustab üliõpilaste parimaid betooniga seotud lõputöid alates 2007. aastast eesmärgiga edendada betooni kui materjali ja betoonehitust käsitlevat õppetööd.

Konkursil „Energiatõhusaim hoone Lätis 2019“ pälvis projekti „Merks Gaiļezera nami“ hoone asukohaga Mežaciems, Gaiļezera iela 15 teise koha kategoorias „Energiatõhusaim korterelamu – uusehitis“. Projekti esimese etapi hooned anti kasutusse aastal 2018. Nende ehitamisel ja heakorrastamisel on kasutatud erinevaid tänapäeva lahendusi kõrge energiatõhususe tagamiseks.

Tööandja brändingu agentuur Instar viis läbi tööootuste ja tööandja maine uuringu, milles osales üle 5300 küsitletu üle Eesti. Hinnati 220 Eesti organisatsiooni atraktiivsust. Tehnikaeriala tudengite seas saavutas Merko kuuenda koha, olles ühtlasi ehitusettevõtetest kõige kõrgemalt hinnatud tööandja.

Konkursil „Aasta parim ehitis Lätis 2018“ pälvis SIA Merks kaks kõrgeimat auhinda. Kategoorias „Innovatsioon“, mida hinnati konkursil esimest korda, pärjati kõrgeima tunnustusega elamuprojekti „Merks Viesturdzārzs“ projekteerimistöid. Kategoorias „Uuselamu“ sai esimese koha projekt „Magdelēnas kvartāls”.

Eesti Ehitusinseneride Liit ja Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit kuulutavad välja 2018. aasta parimate ehitusprojektide ja ehitusinseneride tiitlivõitjad ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium tunnustab aasta parimaid BIM koostööprojekte. MKMi eriauhinnad mudelprojekteerimise rakendamise eest pälvivad Merko ehitatud Viimsi riigigümnaasium ning Merko arendatud ja ehitatud Noblessneri eluhooned. Konkursil „2018. aasta parim insenerrajatise projekt“ pälvib esikoha Merko Infra ehitatud Tõrva keskväljak. Uuendatud Tõrva keskväljak ja skulpturaalne vaateplatvorm Tõrva korsten pälvisid ära märgitud töö tunnustuse ka Eesti Arhitektide Liidu väikeobjektide arhitektuurivõistlusel „Väike 2018“.

2018

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks koostasid Eesti Ehitusettevõtjate Liit ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit näituse ja raamatu „100 ehitist – sada aastat. Eesti lugu ehitistes 1918–2017“. Seitse Merko ehitatud objekti valiti objekti valmimisaastat kõige paremini iseloomustavaks ehitiseks või rajatiseks. Tunnustust pälvisid rekonstrueeritud Rotermanni soolaladu (1996), Ühispanga peahoone (1999), Eesti Kunstimuuseum KUMU (2005), Tartu maantee läbimurre koos parkla ja kaksiktornidega (2007), Ämari lennubaasi liiklusala (2010), Ülemiste liiklussõlm (2013) ja Tondiraba jäähall (2014).

AS Merko Ehitus Eesti ehitas oma insenerehitusdivisjoni spetsialistide ja ülikooli inseneride koostöö tulemusel Tallinna Tehnikaülikoolile (TalTech) veekäitluse katseseadme, mis võimaldab uurida erinevaid veetöötlemise tehnoloogiad ja materjale nii reo- kui ka joogivee puhastusjaamade tarbeks.

Merko ehitatud Viimsi riigigümnaasium pälvib “Aasta puitehitis 2018” konkursil rahva lemmiku tiitli ja Arcwoodi eriauhinna liimpuidu parima kasutamise eest. Aasta puitehitise konkurssi korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit sihiga tõsta esile puidu kui ehitus- ja viimistlusmaterjali parimal viisil kasutamist arhitektuurses, tehnilises ja ehituslikus vaates.

Merko 2018. aasta noore teadlase ja õppejõu stipendiumi pälvib TalTech’i inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi vanemteadur Kalle Kuusk, kelle teadustöö põhisuundadeks on eluhoonete tervikrenoveerimine ja liginullenergiahooned s.o renoveerimise tehnilised lahendused, nende kuluefektiivsus, investeeringute vajadus, hoonete sisekliima, liginullenergiahoonete tasemed jt teemad. Inseneriõppe stipendiumi pälvivad Erik Teder, Mari Stepanjan ja Kaarel Juurma.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda tunnustab AS-i Merko Ehitus Eesti konkurentsivõimelisima ehitusettevõtte auhinnaga. Seekordne tunnustus on Merkole järjekorras kaheteistkümnes.

Tallinna Kommunaalamet tunnustas 2018. aasta parima heakorraga ehitusplatsi eeskujuna AS Merko Ehitus Eesti teostatud Pärnu mnt 22 büroohoone ehitust. 2005. aastast korraldatava avaliku konkursi eesmärgiks on kontrollida Tallinna ehitusobjektide heakorda, juhtida ehitajate tähelepanu heakorraalastele vajakajäämistele ning selgitada välja ettevõte, kes kõige hoolsamalt heakorra eest seisab. Merko on pälvinud korrektseima ehitusplatsiga ehitusettevõtte tiitli neljal korral.

Ehitustööstuse Digitaliseerimise Assotsiatsioon hindab ettevõtte Merks kogemust ja protsesse mudelprojekteerimise (BIM) keskkonnas töötamisel, omistades ettevõttele esimesena Läti üldehitusettevõtete seas BIM põhipädevuse taseme.

Leedu majanduslehe Verslo Žiniose koostatud edetabelis saavutab Merko statyba UAB ehitussektori liider 2018 tunnustuse. Ehitussektori ettevõtete võrdluses võeti arvesse 2017. aasta kuut näitajat: müügitulu, kasumlikkus, maksude-eelne kasum, maksude-eelse kasumi ja müügitulu aastane muutus (2017 vs 2016) ning ettevõtte töötasud võrdluses sama valdkonna teiste ettevõtete keskmise töötasuga.

Äri- ja investeerimisajakiri Euromoney tunnistab Eesti parimaks kinnisvaraarendajaks Merko. Rahvusvahelises uuringus viiendat korda Eesti parima kinnisvaraarendaja tiitli saamine on väga suur tunnustus kõigile Merko töötajatele.

Tööandja brändingu agentuur Instar viis läbi üle-eestilise tudengite tööootuste ja tööandja maine uuringud. Rohkem kui 5400 noort hindasid 194 Eesti organisatsiooni atraktiivsust. 2018. aasta tehnika eriala tudengite hinnangul kuulub AS Merko Ehitus Eesti kolme atraktiivseima tööandja hulka, olles ehitusetevõtetest esikohal.

Kantar Emoril valmis juunis uuring, kus selgusid 22 Eesti kinnisvaraarendusbrändi tuntus ja Tallinna ning selle lähiümbruse uusarendusse korterit osta soovivate inimeste vajadused ning varasema koduostukogemusega inimeste kogemused. Aidatult oli kõige tuntum Merko kinnisvarabränd: selle tundis etteantud 22 arendaja nimekirjast ära 94% inimestest. Merko eristus usaldusväärsuse ning kvaliteediga.

Konkursil „Energiatõhusaim hoone Lätis 2018″ saavutab projekt „Skanstes Parks” hoone Grostonas tänav 12 esikoha kategoorias kortermaja-uusehitis.

10. mail kuulutati jätkusuutliku ja energiatõhusa kinnisvara ning energiavarustuse klastri ehk KEN klastri aastakonverentsil välja konkursi „Eesti kõige jätkusuutlikum hoone 2018“ võitjad. Merko ehitatav Öpiku ärimaja B-hoone pälvib konkursil teise koha. Hoone arhitekt ja projekteerija on Agabus Arhitektid.

Alates märtsikuust on AS Merko Ehitus Eesti Digitaalehituse klastri liige. Klaster koondab endas ehitusvaldkonna esindajaid ning eesmärgiks on viia ehitussektoris läbi paradigma muutus, kus olulisel kohal on äritavade ja -mudelite muutmine. Klaster soovib luua ehituskeskkonna, kus kesksel kohal on koostöö erinevate osapoolte vahel ning ehitist vaadeldakse kogu elukaare jooksul – idee sünnist utiliseerimiseni.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tunnustab aasta ehitusprojektide konkursil 2017. aasta parima digiehitusena Tallinnas Mustamäel paiknevat Telekomi ärihoonet. Hoone projekteeris ja ehitas AS Merko Ehitus Eesti ning hoone arhitektuurse lahenduse lõid PIN Arhitektid.

Konkursil „Läti 2017. aasta parim hoone“ saavad projekti Skanstes Parks teise etapi ehitised uuselamute kategoorias esikoha ja rekonstrueerimise kategoorias tuleb kolmandaks hotell Relais le Chevalier asukohaga Kaļku tänav 20.

2017

Merko 2017. aasta noore teadlase ja õppejõu stipendiumi pälvib Endrik Arumägi ning inseneriõppe stipendiumi Risto Häelme.

Merko kontserni ettevõtted rajasid 2017. aasta sügiseks Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse tellimusel Tapa kaitseväe-linnakusse kaks neljakorruselist hoonet ning nende ümber platsid ja teed. Kaitseminister tunnustas Tallinna Teede ASi / Merko Ehitus Eesti ASi peaprojektijuht Meelis Mõisjat ehitustööde ennetähtaegse täitmise eest kaitseministeeriumi hõberinnamärgiga.

AS Merko Ehitus tunnistatakse 2017. aasta Eesti konkurentsivõimelisimaks ehitusettevõtteks. Merko pälvib antud tunnustuse juba üheteistkümnendat korda.

Äri- ja investeerimisajakiri Euromoney tunnistab Eesti parimaks kinnisvaraarendajaks Merko, kes pälvib esikoha nii üld-, elukondlikus kui multifunktsionaalse kasutusega kinnisvara kategoorias. SIA Merks tunnistatakse Läti parimaks elukondliku kinnisvara arendajaks.

SIA Merks pälvib Läti konkursil „Aasta hoone 2016“ kaks auhinda. Pinkis asuv rahvusvaheline erakool Exupery International School saab peaauhinna kategoorias „Uus avalik hoone“ ning Kogudusemaja (Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik) saavutab samas kategoorias teise koha.

NASDAQ OMX Balti börside konkursil „Baltic Market Awards 2016“ pälvib AS Merko Ehitus kategooriates „Parimate investorsuhetega ettevõte Baltikumis“ ning „Parima aruandlusega ettevõte Baltimaades“ kolmanda koha. Konkursi eesmärk on tõsta üldist investorsuhete taset börsiettevõtete hulgas ning tunnustada aasta jooksul esmaklassiliste investorsuhetega silma paistnud ettevõtteid.

CV Keskus.ee koostatud Eesti kõige ihaldusväärsemate ettevõtete konkursil jõuab Merko Ehitus ainsa ehitusettevõttena 20 kõige hinnatuma ettevõtte sekka, pälvides 16. koha. Tööandja brändingu agentuuri Instar poolt kõrg- ja kutsekoolide õpilaste seas läbi viidud tööootuste uuringu kohaselt on tehnika eriala tudengite hinnangul Merko 184 tööandja seas Eestis atraktiivsuselt kolmandal kohal.

Merko Ehituse poolt aastatel 2014-2016 toetatud Rode altarimaali uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvib Euroopa kõige mainekama ehk Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias. Tegemist on ühe uhkema ja paremini säilinud hiliskeskaegse Põhja-Saksa altariretaabliga kogu Euroopas, mis jõudis Tallinnasse 1481. aastal ning mis on asunud oma asukohal üle 500 aasta.

Kontserni Läti tütarettevõtte SIA Merks projektijuht Sergejs Periņecs pälvib Läti ehitustööstuse Grand Prix’ tseremoonial aasta projektijuhi tiitli kõrgetele kvaliteedistandarditele vastava Exupery Rahvusvahelise Kooli tähtaegse valmimise eest. Lisaks aasta projektijuhi tunnustusele pälvib Sergejs Periņecs eriauhinnad professionaalse koostöö eest ettevõtetelt Bauroc, Knauf ja Doka Latvija. Sergejs Periņecs on töötanud Merksis alates 2005. aastast ja juhtinud paljude keerukate objektide ehitust.

Kontserni tütarettevõtte UAB Merko statyba poolt Vilniuse südalinna vanalinna lähedusse rajatud Kražių Namai korteriarendusprojekt pälvib kuldmedali Leedu Töösturite Konföderatsiooni poolt korraldataval konkursil „Leedu Aasta Toode“. Kražių Namai projekti rajatud hooned on Leedu ühed esimesed A-energiaklassiga kortermajad.

“Läti energiatõhusaim hoone 2017“ konkursil pälvib kontserni tütarettevõte SIA Merksi poolt Skantes Mājas arendusprojekti rajatud Grostonas tn 21 kortermaja teise koha kategoorias „Energiatõhusaim kortermaja. Uus hoone“. Kortermaja valmis 2015. aastal, ent konkursil hinnatakse energiatõhusust kahe aasta pikkuse kasutusperioodi reaalsete tulemuste põhjal.

2016

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu (EEEL) poolt korraldatud konkursil “Aasta Ehitaja 2016” kuulutatakse võitjaks AS Merko Ehitus Eesti projektidirektor Tarmo Pohlak,  kellele toob võidu Hilton Tallinn Park hotelli ehitustööde edukas juhtimine. Konkursi võitja paistis žürii hinnangul silma lisaks objekti keerukusele ja tööde kõrgele kvaliteedile ka laitmatu meeskonnatöö ja töökultuuri poolest.

AS Merko Ehitus tunnistatakse 2016. aasta Eesti konkurentsivõimelisimaks ehitusettevõtteks. Merko pälvib antud tunnustuse juba kümnendat korda.

Juunis avab uksed 13-korruseline silmapaistev hotelli- ja meelelahutuskompleks Hilton Tallinn Park Hotell, mida opereerib Hilton Worldwide. Hotellis on kokku 202 tuba, sh 27 moodsa sisekujundusega sviiti. Hoone kõrgeimal korrusel asub äriklassi lounge. Hotellis on kümne tipptasemel koosolekuruumiga konverentsikeskus ning üks Tallinna suuremaid banketisaale, sisebasseiniga spaa ning baari ja terrassiga restoran. Hotelli esimesel korrusel paikneb Olympicu esinduskasiino.

2015. aasta novembris avatud Liepāja kontserdimaja võitis mainekal arhitektuurikonkursil Architizer A+ Awards rahva lemmiku auhinna kontserdi- ja teatrimajade kategoorias. Hoone arhitekt on Volker Giencke ja peatöövõtja Merko Ehituse kontserni kuuluv SIA Merks. Kontserdimaja on Liepāja sümfooniaorkestri uus kodu ja oma 1024 istekohaga on see suurim kontserdisaal Balti riikides.

Eesti Ehitusinseneride Liidu poolt korraldatud konkursi Aasta Ehitusinsener 2015 võitjaks kuulutatakse AS Merko Ehitus Eesti projektijuht Roland Vaikmäe, kellele toob võidu mastaapse ja keeruka projekti Narva linna veepuhastusjaama ehitustööde edukas juhtimine ehitusinsenerina. Konkursi eesmärgiks on väärtustada ehitusinseneri elukutset ning tunnustada ehitusvaldkonna insenere silmapaistvate erialaste saavutuste eest.

Merko 2016. aasta inseneriõppe stipendiumi pälvib TTÜ tööstus- ja tsiviilehituse V kursuse tudeng Erik Sumeri.

Maanteeameti aastakonverentsil pälvib Tallinna Teede AS auhinna „Parim asfaltkatete paigaldaja 2015“. Hindamisel võeti arvesse tähtaegadest kinnipidamist, saavutatud kvaliteeti, suhtlust Tellijaga ning dokumentide õigeaegset ja täismahus esitamist.

AS Merko Ehitus kontserni tütarettevõte Merko Investments AS sõlmib lepingud Norra ettevõtetega SDV Holding AS ja Aucon AS 56%lise osaluse omandamiseks Norra ehitusettevõttes Peritus Entreprenør AS. Osaluse omandamise eesmärk on ehitusteenuse pakkumine Norra turul.

2015

Merko 2015. aasta noore teadlase stipendiumi pälvib TTÜ ehitusteaduskonna doktorant Raido Puust ning inseneriõppe stipendiumi kütte ja ventilatsiooni eriala V kursuse tudeng Kristel Tamm.

NASDAQ OMX Balti börside konkursil „Baltic Market Awards 2015“ pälvib AS Merko Ehitus kategoorias „Parimate investorsuhetega ettevõte Baltimaades“ kolmanda koha ning kategoorias „Parima aruandlusega ettevõte Baltimaades“ teise koha. Konkursi eesmärk on tõsta üldist investorsuhete taset börsiettevõtete hulgas ning tunnustada aasta jooksul esmaklassiliste investorsuhetega silma paistnud ettevõtteid.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu poolt korraldataval Konkurentsivõime Edetabelis pälvib AS Merko Ehitus konkurentsivõimelisima suurettevõtte ning mitmendat aastat järjest ka Eesti konkurentsivõimelisima ehitusettevõtte auhinna.

Tondiraba Jäähall pälvib Eesti Betooniühingu poolt korraldataval konkursil tiitli „Aasta Betoonehitis 2014“. Tegemist on sujuvas ja konstruktiivses koostöös rajatud arhitektuurselt lihtsa, ent samas ehituslikult keerulise hoonega, mis paistab silma betooni mitmekülgse kasutamisega.

Lõpetatakse viis aastat kestnud Kohtla-Järve tööstusjäätmete ja poolkoksi prügila sulgemistööd, mille käigus teisaldati 6 miljonit m³ mäemassiivi, haljastati 84 ha, paigaldati rohkem kui 8 km pikkune sademevee kogumise süsteem ning suleti u 2,5 ha suuruse pindalaga fuussijärved. Väga järsu kaldenurga all tehtud töö muutsid veelgi keerulisemaks 2013. aasta algul avastatud põlengud, mis kaeti rohkem kui 5 m paksuse pinnasekihiga.

Valmib Eesti Energia 300 MW Eesti elektrijaam, kus Merko tegi Prantsuse firma Alstomi konsortsiumi kui peatöövõtja tellimusel 22 hoone üldehitustöö. Eesti tingimustes on tegemist väga suure ja rahvusvahelise ehitusega, millesse oli kaasatud ettevõtteid ligi 20-st Euroopa riigist ning töötajate arv küündis tippajal kuni 1400-ni.

Lätis Liepājas valmib ainulaadse arhitektuurse lahendusega multifunktsionaalne keskus Liepājas Dzintars, millest kujuneb Liepāja sümfooniaorkestri uus kodu. Lisaks valmib Polipaksi tootmisüksus, mis koosneb kolmest tsehhist, lao- ja bürooruumidest ning kus ehitustöid tehti ligi 67 000 m² suurusel alal.

AS Merko Ehitus ja BLRT Grupp Aktsiaselts asutavad ühisettevõtte, et Tallinnasse väärika ajalooga Noblessneri kvartalisse vahetult mere kaldale Noblessneri Jahtsadama kõrvale rajada neli äripindadega kortermaja. Rahvusvahelise kutsutud arhitektuurikonkursi Noblessneri elamukvartali arhitektuurse lahenduse väljatöötamiseks võidab Arhitektuuribüroo Pluss projektiga Kodusadam.

Eesmärgiga pakkuda tellijatele terviklikumat ja kvaliteetsemat teenust ning tõhustada koostööd lepingupoolte vahel, võtab Merko jõuliselt kasutusele mudelprojekteerimise. Kaasaegne lahendus võimaldab ehitusvõõral inimesel senisest paremini luua kujutluspilti olemasolevatest hoonest, selle mahust, kontrollida projektlahenduste vastuolusid, arvutada projekti ehitusmahtusid ning toota projekti 3D-visuaale. Lisaks võimaldavad hoomesimulatsioonid paremini hinnata projekteeritava hoone tulevasi energiavajadus- ja halduskukusid ning kasutusmugavust.

Oma 25. sünnipäevaaastal uuendab Merko oma visuaalset identiteeti. Logo kaasajastamisel lähtutakse asjaolust, et ehitusettevõttest on firma tegevus laienenud üha rohkem ka lõppklientidele suunatuks – peale ehitusteenuse tegeletakse ka kinnisvaraarenduse ja korterite müügiga. Uuendatud logo on sõbralikum, sujuvamate kontuuridega ning harmoonilisem. Logotüüp tervikuna on jõulisem ning märgi visuaalse identiteediga tugevamini seotud.

2014

Merko 2014. aasta noore teadlase stipendiumi pälvib TTÜ kütte ja ventilatsiooni õppetooli juhataja professor Hendrik Voll ning inseneriõppe stipendiumi sama eriala IV kursuse tudeng Jakov Ivanov.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu poolt korraldataval Konkurentsivõime Edetabelis pälvib AS Merko Ehitus Eesti konkurentsivõimelisima ehitusettevõtte auhinna ning kontserni kuuluv Tallinna Teede AS konkurentsivõimelisima väike- ja keskettevõtte tunnustuse.

Maailma juhtiv äri- ja investeerimisajakiri Euromoney tunnistab Eesti parimaks kinnisvaraarendajaks AS-i Merko Ehitus. Merko võidutseb kõigis viies kategoorias, sealhulgas koondtulemus, elukondlik, äri- ja tööstuskinnisvara.

14 kuuga valmib Tondiraba jäähalli ehitus. Multifunktsionaalne jäähall koosneb 5840 istekohaga peaareenist, kahest harjutusväljakust ja curlingu väljakust. Tegemist on keeruka ehitisega, mis on täis erakordseid lahendusi alates 4500 raudbetoonist elemendist, 2000 ruutmeetri suurusest ilma ühegi vuugita valatud betoonpõrandast kuni imposantsete, kuni 62 meetri sildega puitfermideni. Tondiraba jäähalli ehitus toob projektijuht Ahto Aruväljale Eesti Ehitusettevõtjate Liidu “Aasta Ehitaja 2014” tunnustuse.

AS Merko Ehitus Eesti liitub tunnustatud ehitusettevõtjate ametliku nimekirjaga, mis on loodud ehitusettevõtjatele riigihangetel osalemise hõlbustamiseks ning ausate ja tunnustatud ehitusettevõtete laialdasemaks esitlemiseks erasektoris. Nimekirjas olemine tõendab Eesti Ehitusettevõtjate Liidu sõnul avaliku sektori hankija jaoks ehitusettevõtja võimekust täita riigihangete seaduses sätestatud tingimusi.

NASDAQ OMX Balti börside konkursil „Baltic Market Awards 2013“ pälvib AS Merko Ehitus kategoorias „Edukaim investorsuhete kvaliteedi tõstja“ kolmanda koha. Konkursi eesmärk on tõsta üldist investorsuhete taset börsiettevõtete hulgas ning tunnustada aasta jooksul esmaklassiliste investorsuhetega silma paistnud ettevõtteid.

Finantskonverentsil BIG4 valitakse Eesti parim finantsjuht, viie nominendi seas on ka AS Merko Ehitus kontserni finantsjuht Signe Kukin. Žürii näeb Kukinil olulist rolli Eestis, Lätis ja Leedus tegutseva konsolideerimisgrupi aruandluse kvaliteedi tõstmisel, mille tulemuseks on sisukam ja kiirem aruandlus nii juhatusele kui ka välistele tarbijatele, samuti on Kukin aidanud korrastada Merko Ehitus kontserni struktuuri ja tõhustada sisekontrolli.

Eesti Ehitusinseneride Liidu poolt korraldatud konkursi Aasta Ehitusinsener 2013 võitjaks kuulutatatakse AS Merko Ehitus Eesti projektidirektor Tiit Joosti, kellele toob võidu Ülemiste liiklussõlme ehitustööde edukas juhtimine ehitusinsenerina. Konkursi eesmärgiks on väärtustada ehitusinseneri elukutset ning tunnustada ehitusvaldkonna insenere silmapaistvate erialaste saavutuste eest.

2013

Merko 2013. aasta inseneriõppe stipendiumi pälvib TTÜ ehitusmajanduse ja -juhtimise tudeng Alan Väli ning noore teadlase stipendiumi TTÜ ehitus- ja keskkonnatehnika doktor Andrus Räämet.

SIA Merks hakkab pakkuma elektriehituse teenust Lätis.

2013. oktoobris valminud Ülemiste liiklussõlm pälvib Eesti Betoonühingu poolt „Aasta Betoonehitis 2013“ tunnustuse.

„Firmabänd 2013“ konkursi võidab Merko Ehitus Eesti bänd „Ma Sulle Ehitan“.

Valmib Iru jäätmeenergiaplokk koostöös rahvusvahelise jäätmepõletusjaamade eksperdi, Prantsuse firmaga Constructions Industrialles De La Mediterranee (CNIM).

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

Estlink 2 maakaabli paigaldus.

Valmib Aruküla alajaam, mille ehitamine toimus „võtmed kätte“ meetodil.

2012

AS Merko Ehitus muutub valdusettevõtteks, mille põhitegevuseks on kontserni äriühingute strateegiate väljatöötamine ning elluviimine eeskätt ressursside pikemaajalise planeerimise kaudu. Tootmistegevus koondub tütarettevõtetesse: Eestis AS Merko Ehitus Eesti, Lätis SIA Merks ja Leedus UAB Merko Statyba.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

Rahvusvaheline finantsajakiri Euromoney tunnistab Merko 2012. aasta Eesti
parimaks kinnisvaraarendajaks.

2011

Rekonstrueeritakse Pärnu vallikraav atraktiivseks puhkekeskkonnaks, mis pälvib ka aasta parima kommunaalrajatise tiitli.

Vilniuses valmib Balsiai koolimaja, mis võidab Leedu Töösturite Konföderatsiooni “Leedu aasta toode 2011” ühe kuldmedalitest.

AS Merko Infra koosseisu kuulub nüüdsest ka elektritööde osakond, mis tegeleb kesk- ja kõrgepinge alajaamade ning liinide projekteerimise, seadistamise ja ehitamisega.

2010

Valmivad Ämari lennubaasi rajatised, mille ehitustöid juhtinud Tiit Joosti pärjatakse „Aasta ehitaja 2010“ tiitliga.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

2009

Valmivad Solarise Ärikeskus, Tallinki büroohoone, Suur-Sõjamäe ja Järvevana tee viadukt ning Rannu-Jõesuu sild.

Tallinki büroohoone pälvib Eesti Betoonühingu poolt peaauhinna “Aasta Betoonehitis 2009”. Projektijuhti Tarmo Pohlakut tunnustatakse “Aasta Ehitaja 2009” tiitliga.

Luuakse AS Merko Infra eesmärgiga koondada infrastruktuuri valdkonna oskused ja teadmised eraldi ettevõttesse ning arendada  antud tegevussuunda Eestis.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

2008

Valmib Viru Vangla, mille ehitusel osales üle 2700 inimese.

Leedus valmib kontserni ajaloo üks suurimaid ehitusobjekte – Panorama kaubanduskeskus.

Lätis valmivad Skanstese tn korterelamute I etapp, esinduslik hotell Kalnciema ja laokompleks Kekavas.

Insenerehituse valdkonnas lõpetatakse rekonstrueerimistööd mitmel sillal.

2007

Valmivad Sõpruse Ärimaja, Tallink SPA & Conference hotell, Nordic Hotel Forum, Tornimäe elamu ning Smuuli tee pikendus ja Puurmani liiklussõlm, mille kaarsild saab Eesti Betooniühingu tunnustuse „Aasta Betoonehitis 2007“.

Lätis valmib SPICE Kaubanduskeskuse kõrvale mööblimaja, Duntes/Upes tänavate ristmikul kaasaegne bürookompleks, Kaivase tänaval korterelamute kompleks, Valmieras kaubanduskeskus ning Krajbanka esindushoone Skanstese kvartalis.

Leedus valmivad Šiauliai kaubanduskeskus, ELINTA tööstushoone ja omaarendusena äri- ja kortermaja Gabijose tänaval.

Sõlmitakse pikaajaline koostööleping Tallinna Tehnikaülikooliga.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

2006

Muuga sadama Veose ja Vilja tänava vaheline viadukt pälvib konkursil “Aasta Betoonehitis 2006” ehitaja eriauhinna.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

2005

Valmib 24 meetrisesse paejärsakusse rajatud unikaalne KUMU hoone, mis pälvib ehitaja eriauhinna konkursil “Aasta Betoonehitis 2005”.

Merko alustab koostööd Eesti Kunstimuuseumiga, toetades kunstipärandit.

Valmib Muuga Kivisöeterminal ning Riias multifunktsionaalne vabaajakeskus Riga Arena.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

2004

Sünnib Eesti Terviseradade idee. Projekti eesmärgiks on korrastada ja välja arendada Eestimaa liikumis- ja spordirajad, et kindlustada looduses aastaringse ja tasuta aktiivse liikumisvõimaluse kättesaadavus kõigile huvilistele ning populariseerida sportlikke eluviise.

Valmib Viru Keskus ning hotell Tallink City, samuti Hansabanka (tänane Swedbank) peahoone Riias, mis pälvib esimest korda Balti riikides 2006. aastal rahvusvahelise kinnisvaraföderatsiooni FIABCI äri- ja tööstuspindade peapreemia.

Luuakse elektriosakond, mis on tänaseni turuliidrite seas.

Ettevõtte juhtimissüsteemile omistatakse rahvusvaheline töötervishoiu ja tööohutusstandardi OHSAS 18001 spetsifikaat.

AS Merko Ehitus pärjatakse Konkurentsivõimelisima Ehitusettevõtte tiitliga.

2003

Merko kolib enda arendatud ja ehitatud kontorihoonesse aadressil Järvevana tee 9G, kus ettevõte asub tänaseni.

2002

Valmivad Kristiine Kaubanduskeskuse laiendus, Haabersti Citymarket ning Norde Centrum Tallinnas.

2001

Luuakse elamuehitusdivisjon, mis keskendub elukondlike hoonete arendamisele ja müügile.

Omandatakse 100% osalus Tallinna Teede AS-is, millega lisanduvad Merko teenuste portfelli teede remont ja projektijuhtimine.

Ettevõttele omistatakse rahvusvahelise keskkonnastandardi ISO 14001 sertifikaat.

2000

Valmivad Sikupilli kaubanduskeskus ja Radisson SAS hotell Eestis, rekonstrueeritakse Grand Palace Hotel Riias, ehitatakse õlletehas Cēsu Alus tootmishooned Lätis ja Lietuvos Telekomase peahoone Leedus.

Merko Ehituse käive ületab tollal käibel olnud miljardi Eesti krooni piiri.

1999

Merko Ehitus keskendub ehituse peatöövõtu ja projektijuhtimise arendamisele. Kontsernist eraldatakse E.L.L Kinnisvara AS, mis keskendub kinnisvaraarendusele.

Tegevust alustab insenerehitusdivisjon, mille tegevusvaldkonnaks on sadamad, jäätmekäitlusobjektid, teed, sillad, vee- ja kanalisatsioonitrassid.

Ettevõttele omistatakse rahvusvaheline ISO 9001 kvaliteedisertifikaat.

1998

Enamusosaluste omandamine tütarettevõtetes UAB Merko Statyba (100%) Leedus ja SIA Merks (100%) Lätis.

Merko tõuseb suurimaks ehitusettevõtteks Eestis ja Baltikumis.

1997

Aktsiate avalik emissioon, 22.07.1997 noteerimine Tallinna Väärtpaberibörsi põhinimekirjas, täna on ettevõtte aktsiad noteeritud börsil Nasdaq Tallinn.

1996

Uus ärinimi AS Merko Ehitus, ettevõttest eraldatakse kõik ehitusega mitteseotud tegevused.

Riigi Patendiamet registreerib „merko” koos vastava logoga kauba- ja teenindusmärkide riiklikku registrisse.

1995

AS EKE Merko tõuseb üheks suurimaks ehitusfirmaks Eestis. Arendatakse elamuehitust (18 korteriga maja aadressil Kalda 60A ja 35 ja äripindade ehitust (Liivalaia tn 6/8 Hansapanga hoone) ning jätkatakse autokeskustega (ELKE Auto Toyota keskus Tallinnas Forelli 2). Valmib rekonstrueeritud soolaladu Ahtri tänaval.

1994

Ettevõte saab restaureerimistööde litsentsi ja alustab Tallinnas Ahtri tn Rotermanni endise soolalao rekonstrueerimist arhitektuuri- ja kunstikeskuseks.

Tehakse algust elamuehitusliku kinnisvaraarendusega – valmivad 8 korteriga elamud Nõmmel aadressil Tungla 15 ja Vanemuise 46.

Riias rekonstrueeritakse Suurbritannia saatkonnahoone.

1993

Tallinnas valmivad Amserv Toyota autokaupluse 1. jrk aadressil Pärnu mnt 232 ja AS Matkar VW–Audi autokauplus aadressil Staadioni 1, samuti 30 korteriga elamu-ärihoone aadressil Gonsiori 31A.

Karjalas viiakse lõpule ehitustegevus, valmivad Miinala asulas 9-klassilise kooli, kaubanduskeskuse, katlamaja laienduse ja asula puhastusseadmete ehitus.

1992

Sauel aadressil Tule tn 21 võetakse kasutusele oma tootmis- ja remondibaas ning olme-kontorihoone.

Suuremad ehitusobjektid valmivad Karjalas – 18 korteriga elamu Iljinskis ja viilhall Naistenjärvil.

1991

Ettevõte registreeritakse Harju maakonna ettevõtteregistris. Toimub oma tugibaasi väljaehitamine Sauel. Ehitustöid teostatakse nii koduvabariigis kui ka Venemaal Karjala ANSV-s.

1990

5. novembril AS EKE Merko asutamiskoosolek – EKE Merko ostab EKE MRK varad ja kohustused.