Kõik uudised

Merko ehitatud Elva reoveepuhasti tagab kaasaegse reoveekäitluse enam kui 6000 elanikule

Elvas valminud uus keskkonnasõbralik reoveepuhasti loob rohkem kui 6000 Elva linna ning Käärdi aleviku elanikule võimaluse liituda kaasaegse reoveekäitlusega. Uues puhastis puhastatakse kogu piirkonna reovesi ning käideldakse reoveesete, mille tulemusel väheneb oluliselt ka keskkonnarisk ning oht, et asula reoveed satuks looduskeskkonda. Puhasti ehitustööd teostas konsortsium AS Merko Infra ja AS Merko Ehitus Eesti.

Kogu suurprojekti algus oli tegelikult see, et ainult kolmandik Elva linnast oli ühendatud ühisveevärgi ja kanalisatsiooniga, märkis tööde tellija, aktsiaseltsi Emajõe Veevärk juhatuse liige Andres Aruhein.

“Eesmärk oli katta kogu Elva territoorium ning samal ajal rekonstrueerida ja laiendada nii joogiveepuhasti kui ka reoveepuhasti. Praegu oleme sealmaal, et enamus torustikku on välja ehitatud. Valminud on reoveepuhasti ja joogiveepuhasti valmib käesoleva aasta lõpuks,” rääkis Aruhein.

„Tööde raames ehitasime nelja raudbetoonist mahutiga uue reoveepuhasti ning teostasime muud vajalikud tööd – ehitasime eraldiseisva purgla, paigaldasime maasse kaks pumplat, puhastasime olemasolevad biotiigid kogupindalaga 8900 m², mudatahendamiseks rajasime asfalteeritud settetahendusväljaku pindalaga 2500 m² ning piirasime territooriumi piirdeaiaga. Kokku paigaldati puhastisse 1800 meetrit roostevabast terasest ja plastikust torustikke. Vana puhasti lammutasime pärast uue tööle hakkamist täielikult ning haljastasime maa-ala,“ selgitas AS Merko Ehitus Eesti projektijuht Viljar Paas.

Uus reoveepuhasti on jõudlusega 1600 m³/d, 90 m³/h ja reostuskoormusega 11000 ie ning see toimib bioloogiliselt aktiivmudamenetlusel üheastmelises annuspuhastis, puhasti on automaatika poolt juhitav, automaatika- ja sidepaigaldise abil kaugjälgitav ja kaugjuhitav. Lisaks paigaldati ka mehhaaniliseks puhastuseks automaatvõre HUBER koos liivapüünise ja rasvakaabitsaga, võre jõudlus on 234 m³/h (65 l/s). Tehnoloogiliste seadmetena paigaldati 4 AERZEN-i puhurit, 2 dekanterülevoolu seadet, 2 Seepex kruvipumpa, 2 tühjenduspumpa, 2 kemikalipumpa, 6 segurit ja 600 aeraatori elementi protsessimahutitesse. Mudatöötlemiseks paigaldati mudatsentrifuug ja polümeeri ettevalmistuse seadmed. Puhasti hoonesse rajati ventilatsioonisüsteem, elektri ja automaatikapaigaldis.