Kasutad veebilehitsejat, mida tootja enam ei uuenda. Palun vaheta veebilehitsejat või laadi turvaliseks internetikülastuseks ja meie veebilehe sisu õigesti nägemiseks alla uuem brauser:

Estlink 2 maakaabelHooned

Insenerrajatised

Elektrivarustus

Betoonitööd


Asukoht

Tööde iseloom

 

 

 


EstLink 2 on Eesti ja Soome vaheline teine alalisvoolu ühendus, mis kolmekordistab Balti- ja Põhjamaadevahelised elektri ülekandevõimsused ning tänu millele on Eestist ja Soomest saanud sisuliselt üks turupiirkond. EstLink 2 võimsus on 650 MW, mis võimaldab katta poole Eestis talvekuudel vajaminevast elektrist. EstLink 2 kogupikkuseks on ligikaudu 170 km. Eesti poolel algab see Ida-Virumaal Püssi alajaamast, mis on üks tugevamaid sõlmalajaamasid Eesti elektrisüsteemis. Püssi alajaama kõrvale ehitatati seoses EstLink 2 projektiga konverterjaam, kust maakaabel kulgeb 12 km ulatuses Soome laheni ja jätkub merekaablina. Kuni 90 m sügavusele paigaldatud merekaabel kulgeb seejärel mööda merepõhja 145 km ulatuses ning jõudes Soome maismaale jätkub ühendus 14 km pika õhuliinina Anttila konverterjaama.
Kui EstLink 2 merekaablis paiknevad pea- ja tagasivoolu ahelad ühes kestas, siis maismaa osas asetatakse need maapõude kahe paralleelselt jooksva kaablina. Seetõttu saab EstLink 2 ülekandeliini rajamisel eristada 3 erinevat kaabli tüüpi:
• merekaabel (145 km)
• maismaakaabli peavoolu ahela kaabel (12 km)
• maismaakaabli tagasivoolu ahela kaabel (12 km)
Maakaablid paigaldati kogu trassi ulatuses torudesse. Trassist 11 km rajati avatud meetodil ja 1 km kinnisel meetodil, horisontaalpuurimisega. Trassi ehitamiseks ja kaablite sissetõmbamiseks ning jätkamiseks oli vaja ka juurdepääsuteid, neid rajati kokku 3 km, millest 2,5 km ka hiljem utiliseerisiti. Merko Infra lepingu mahus oli ka maismaa kaablite transport Sillamäe sadamast töömaale. Trumleid oli kahte mõõtu:
• Peavoolukaabel D=5,5 m kaal 55 tonni 12 tk
• Tagasivoolukaabel D=3,7 m kaal 25 tonni 12 tk

1. juulil 2021. aastal omandas Merko Ehitus Eesti osaluse Connecto Eestis ning senine Merko elektriehituse ärivaldkond liitus Connectoga. Ühiselt Connecto kaubamärgi alt tegutsemine võimaldab pakkuda varasemast oluliselt laiemat teenuste valikut – lisaks madal-, kesk- ja kõrgepinge elektrivõrkude projekteerimisele, ehitusele ja hooldusele tegutseb Connecto ka telekommunikatsiooni- ja gaasivõrkude valdkonnas.

Vaata Connecto tehtud töid.

Tellija:
Nexans Norway AS
Projekti nimi:
Estlink 2 maakaabel
Kategooria:
Elektrivarustus
Ehitise tüüp:
Liinirajatised
Projekteerija:
Nexans Norway AS
Tööde iseloom:
Uus ehitis
Riik:
Eesti
Aadress:
Aseri vald ja Lüganuse vald, Ida-Virumaa
Projekti algus:
2011
Valmimise aasta:
2014

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega. Loe küpsistest lähemalt.