Kasutad veebilehitsejat, mida tootja enam ei uuenda. Palun vaheta veebilehitsejat või laadi turvaliseks internetikülastuseks ja meie veebilehe sisu õigesti nägemiseks alla uuem brauser:

Suure ja Väikese väina merekaablidAsukoht

Tööde iseloom

Muud

Staatus

Valmimise aeg


Hooned
Insenerrajatised
Betoonitööd

Suure ja Väikese väina merekaablid on väga olulised, et tagada Saaremaa ja Hiiumaa elektrivarustuskindlus. Suures väinas asendasime mandril asuva Rõuste alajaama ja Muhumaal paikneva Tusti alajaama vahel kaks vana 35 kV kaabelliini uue 110 kV merekaabliga. Suure väina kaabelliini kogupikkus on ligi 11 kilomeetrit, millest merekaabli pikkus 9,7 kilomeetrit. Spetsiaalse laeva abil merre paigaldatud kaabli kogumass on u 650 tonni. Ühtlasi ehitasime Rõuste alajaama liini ühendamiseks uue 110 kV lahtri ning pärast merekaabli pingestamist demonteerisime ja utiliseerisime senised 35 kV kaabelliinid.

Väikesesse väina paigaldasime Muhumaa ja Saaremaa vahele uue 110 kV merekaabli, mis annab Saaremaale ja Hiiumaale Väikese väina õhuliinidest ja ilmastikust vähem sõltuva lisaühenduse. Väikese väina kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare alajaamani on 6,7 kilomeetrit, sellest merekaabel 4,7 kilomeetrit.

Mõlema väina kaabli läbilaskevõime on 520 amprit. Merekaabli läbimõõt on 190 millimeetrit ning selle meeter kaalub 67 kilogrammi. Ilma jätkumuhvideta valmispikkuses toodetud kaablid süvistasime merepõhja, et ankrud, rüsijää ja muud välised mõjutajad kaablit ei vigastaks. Koos uute kaablitega paigaldasime merre ka kiudoptilise sidekaabli.

1. juulil 2021. aastal omandas Merko Ehitus Eesti osaluse Connecto Eestis ning senine Merko elektriehituse ärivaldkond liitus Connectoga. Ühiselt Connecto kaubamärgi alt tegutsemine võimaldab pakkuda varasemast oluliselt laiemat teenuste valikut – lisaks madal-, kesk- ja kõrgepinge elektrivõrkude projekteerimisele, ehitusele ja hooldusele tegutseb Connecto ka telekommunikatsiooni- ja gaasivõrkude valdkonnas.

Vaata Connecto tehtud töid.

Tellija:
Elering AS
Projekti nimi:
Suure ja Väikese väina merekaablid
Kategooria:
Insenerrajatised
Ehitise tüüp:
Energiarajatised
Koostööpartner:
Connecto Eesti AS
Peaprojekteerija:
AS Merko Infra ja AS Connecto Eesti
Tööde iseloom:
Uus ehitis
Riik:
Eesti
Aadress:
Läänemaa
Projekti algus:
2018
Valmimise aasta:
2020

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega. Loe küpsistest lähemalt.