Kasutad veebilehitsejat, mida tootja enam ei uuenda. Palun vaheta veebilehitsejat või laadi turvaliseks internetikülastuseks ja meie veebilehe sisu õigesti nägemiseks alla uuem brauser:

Suure ja Väikese väina merekaablidHooned

Insenerrajatised

Elektrivarustus

Betoonitööd


Asukoht

Tööde iseloom

 

 

 


Merekaablite paigaldus Suurde ja Väikesesse väina koos süvendustöödega võtmed kätte meetodil.

Suures väinas asendatakse mandril asuva Rõuste alajaama ja Muhumaal paikneva Tusti alajaama vahel kaks vana 35kV kaabelliini uue 110kV merekaabliga. Suure väina kaabelliini kogupikkus on ligi 11 kilomeetrit, millest merekaabel moodustab 9,7 kilomeetrit. Kaabel toodetakse Soomes Prysmiani Pikkala kaablitehases ja paigaldatakse merre spetsiaalse laeva või pargase abil. Kaabli kogumass on ca 650 tonni. Projekti mahus ehitatakse Rõuste alajaama liini ühendamiseks uus 110kV lahter ning peale merekaabli pingestamist demonteeritakse ja utiliseeritakse senised 35kV kaabelliinid.

Väikesesse väina rajatakse Muhumaa ja Saaremaa vahele uus 110kV merekaabel. Kui seni on Saaremaa ja Hiiumaa varustuskindlus sõltunud täielikult Väikese väina õhuliinidest, siis merekaabel annab saartele täiendava ja ilmastikust sõltumatuma lisaühenduse. Väikese väina kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare alajaamani on 6,7 kilomeetrit, sellest merre paigaldatakse 4,7 kilomeetrit.

Mõlema väina kaabli läbilaskevõime on 520 amprit ja merekaablis on kolm faasi ühendatud ühte kaablisse. Kaabli läbimõõt on 190 millimeetrit ning kaal 67 kilogrammi meetri kohta. Merekaablid paigaldatakse merre ühe pika kaablina ehk ilma jätkumuhvideta. Koos uue kaabliga paigaldatakse ka kiudoptiline sidekaabel. Mõlemas väinas süvistatakse kaabel merepõhja, et vähendada selle vigastamise riski ankrute, rüsijää ja muude väliste mõjutajate poolt.

1. juulil 2021. aastal omandas Merko Ehitus Eesti osaluse Connecto Eestis ning senine Merko elektriehituse ärivaldkond liitus Connectoga. Ühiselt Connecto kaubamärgi alt tegutsemine võimaldab pakkuda varasemast oluliselt laiemat teenuste valikut – lisaks madal-, kesk- ja kõrgepinge elektrivõrkude projekteerimisele, ehitusele ja hooldusele tegutseb Connecto ka telekommunikatsiooni- ja gaasivõrkude valdkonnas.

Vaata Connecto tehtud töid.

Tellija:
Elering AS
Projekti nimi:
Suure ja Väikese väina merekaablid
Kategooria:
Elektrivarustus
Ehitise tüüp:
Liinirajatised
Koostööpartner:
Connecto Eesti AS
Projekteerija:
AS Merko Infra ja AS Connecto Eesti
Tööde iseloom:
Uus ehitis
Riik:
Eesti
Aadress:
Läänemaa
Projekti algus:
2018
Valmimise aasta:
2020

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega. Loe küpsistest lähemalt.