Kasutad veebilehitsejat, mida tootja enam ei uuenda. Palun vaheta veebilehitsejat või laadi turvaliseks internetikülastuseks ja meie veebilehe sisu õigesti nägemiseks alla uuem brauser:

Tondiraba JäähallAsukoht

Tööde iseloom

Muud

Staatus

Valmimise aeg


Hooned
Insenerrajatised
Betoonitööd

Esteetiliselt nauditav, ehitustehniliselt keerukas ja multifunktsionaalsete kasutusvõimalustega jäähalli hoone valmis 14 kuuga. Tegemist on keeruka ehitisega, mis on täis erakordseid lahendusi alates 4500 raudbetoonist elemendist, 2000 ruutmeetri suurusest ilma ühegi vuugita valatud betoonpõrandast kuni imposantsete, kuni 62 meetri sildega puitfermideni. Areenide puhul on märkimisväärne, et nende jääalune 2000 ruutmeetri suurune betoonpõrand on valatud ilma ühegi vuugita ja sinna ei ole tekkinud mitte ühtegi pragu. Jäähallide põrandapind asub umbes 4 meetrit allpool maapinda -1 korrusel. Valgeks värvitud ning ülikvaliteetselt betoneeritud jäähalli betoonpinna sees asetsevad 8 cm sammuga külmatorud, kus põhiliseks külmakandjaks on vesiglükool, aga harjutusväljaku juures hakatakse kasutama ammoniaakvesilahust, mis pole nii viskoosne ja tänu millele hoitakse kokku pumpade minevat energiat. Betoonpind on isoleeritud ning valatud liivakihile, mis on omakorda ümbritsetud küttetorudega igikeltsa vastu. Igikeltsa madala temperatuuri vastu kasutatakse jääksoojust, mis soojustagastuse kaudu ventilatsioonikambris eraldatakse. Kokku paigaldati põrandkütte torusid 8 kilomeetrit ning jahutustorusid väljakutes jää tegemiseks 8,7 kilomeetrit.
Hoone katusel asuvas külmajaamas on 1200 kW võimsusega jääkonteiner, tootes külma väljakutele ja kuivatusseadmetele. Jäähallis on iga väljaku kohta üks ehk kokku neli rootorkuivatusseadet, mis on vajalikud, et jää kohale puhutav kuuekraadine õhk oleks piisavalt madala niiskusesisaldusega, et jääle ei tekiks üleliigset udu ja kondensi. Peaareeni kommunikatsioonide ja ripplae ehitamine oli väljakutse, kuna tegemist on 21 meetri kõrguse ja puitfermide vahelise tööga. Olukorda raskendas lühike tähtaeg ning asjaolu, et Eestis on ainult üks antud tsoonis töid teostama ulatunud tõstuk, lisaks tuli väga täpses järjekorras teostada riputite, akustiliste plaatide ja kommunikatsioonide tööde järjekord.
Kokku kasutati jäähalli ehitustöödel ligi 9400 m³ betooni, 1400 m³ liimpuitu ja kümneid kilomeetreid torustike ja kaableid ning rekordajal oli platsil kuni kümme kraanat kokku 1000 tonni tõstejõuga. Hoone teevad veelgi unikaalsemaks ka peaareeni juures kuni 62-meetrise sildega puitfermid, mis tarniti objektile kolmes osas ning paigaldati millimeetrite täpsusega kohapeal. Fermide paigaldamisega alustati curlingusaalist, siis liiguti harjutusväljakuteni ja viimaseks jäi peaväljak. Fermid on toodetud OÜ-s Peetri Puit. 4500 seinaelementi on toodetud E-Betoonelemendis ning need sai nelja kuuga ja nelja kraanaga paigaldatud igapäevases koostöös AS Merko Ehitus Eesti betoonitööde osakonnaga.

Jäähall
Ehitusalane pind 40 556 m² / kasulik pind 20 578 m²
Hoone kõrgus maapinnast 15,7 m
Ehituse ajaks sõlmitud hanke- ja ehituslepinguid – 115
Peaareenil 5000 istekohta
Väljas 550 parkimiskohta
Paigaldatakse 7 üldventilatsiooniseadet + 4 rootorkuivatit DST Seibu Giken, lisaks suitsutõrjesüsteemi seadmed
Jäätehnoloogia jahutusvõimsus on 300kW, jäätehnoloogia jääksoojuse taaskasutus soojuspumbaga 600kW
Ventilatsiooni jahutusvõimsus on umbes 700 kW, rajatava soojasõlme võimsus 2237kW
Paigaldatud põrandkütte torude kogupikkus – 8000 m, jahutustorud väljakutes jää tegemiseks – 8700 m

Tellija:
Tallinna Spordi- ja Noorsooamet
Projekti nimi:
Tondiraba Jäähall
Kategooria:
Hooned
Ehitise tüüp:
Haridus-, kultuuri- ja spordihooned
Tööde iseloom:
Uus ehitis
Riik:
Eesti
Aadress:
Varraku 14, Tallinn
Projekti algus:
2013
Valmimise aasta:
2014

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega. Loe küpsistest lähemalt.