Kultuur ja kunstipärand

Bernt Notke Tallinna „Surmatants“ uus eksponeerimislahendus


Projekti raames loodi uus ja kaasaegne eksponeerimislahendus koos kujundus- ja insenertehnilise projektiga, teose pildiprogrammi ja ikonograafiat esitlev multimeedialahendus külastajatele ning erivajadustega külastajatele mõeldud eksponeerimislahendus. Erilahendusena valminud ekspositsiooniseinas on esimest korda Eestis kasutatud suuremõõtmelist eritellimusel valminud muuseumiklaasi. Teost kaitsev 8 m pikkune ja üle 600 kg kaaluv spetsiaalne Saksamaal valminud kaitseklaas lubab maali vaadelda võimalikult autentsel kujul.

Niguliste Muuseumis asuv kuulsale Lübecki meistrile Bernt Notkele omistatud Tallinna “Surmatants” pärineb 15. sajandi lõpust ning on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatantsumaal kogu maailmas. Tegemist on haruldase pildiprogrammiga ning ühe tuntuima ja olulisema Lübecki meistri Bernt Notke tööga. Mitmekümnefiguurilisest algselt ligi 30 meetri pikkusest maalist on tänaseni säilinud vaid 7,5 meetri pikkune algustükk. Sügisese loodusmaastiku taustal on kujutatud kolmeteistkümmet tegelast – seisuslikult reastatud surelikud tantsimas vaheldumisi luukerena kujutatud Surmaga. Tallinna „Surmatants” on allikates esmakordselt mainitud 1603. aastal, arvatavasti telliti see Niguliste kiriku Matteuse (alates 17. sajandist Antoniuse) kabelisse, kus see asub tänaseni.

Bernt Notke maali „Surmatants“ uus ekspositsioon pälvis kaks tunnustust: Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital / näitus 2019 nominent ning Sisearhitektide Liit / aastapreemia 2019 nominent.

Alates 2005. aastast on meil tihe koostöö Eesti Kunstimuuseumiga ning 2019. aastal saime tähistada  „Surmatantsu“ uue eksponeerimis¬lahenduse avamist. Haruldase ja suurejoonelise teose uue ekspositsioonilahenduse lõid KOKO arhitektid.

Projekti algus:
2017
Projekti lõpp:
2019
Koduleht:
http://www.nigulistemuuseum.ekm.ee